מקהלת שחר

מקהלת "שחר" נוסדה בשנת 1994 על ידי גילה בריל, המנצחת והמנהלת המוזיקלית של המקהלה עד היום. למקהלה מתקבלים זמרים צעירים בלבד, על כן היא מתאפיינת בצליל צלול ורענן.
רפרטואר המקהלה רחב ומגוון, אך במיוחד מתמחה "שחר" בביצוע מוזיקה מתקופת הבארוק, המתאימה לקולות קלים ודורשת היכרות טובה עם הסגנון. כמו כן נהנית המקהלה לבצע מוזיקה מודרנית, אומנותית ופופולארית.

about imgבהופעותיה ביצעה "שחר" קונצרטים א-קפלה, וכן שיתפה פעולה עם מגוון אנסמבלים ותזמורות, כגון תזמורת בארוקדה, דואו הנקשנים "פרקדו", התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת הבארוק ירושלים, סימפונט רעננה, אנסמבל "פניקס" והתזמורת הסימפונית אשדוד. המקהלה מופיעה הן בניצוחה של גילה בריל, המנהלת המוזיקלית, והן תחת שרביטם של מנצחים מן השורה הראשונה מהארץ ומהעולם. "שחר" מופיעה על מיטב במות המוזיקה הווקאלית בישראל, בהן פסטיבל אבו-גוש, מוזיאון תל אביב וסדרות מוזיקה מגוונות.

המקהלה פועלת ברחובות ומושכת אליה זמרים מכל הארץ.

ניהול המקהלה

מקהלת "שחר" פועלת באמצעות "החברה העירונית רחובות לתרבות, ספורט ונופש", בתמיכת עיריית רחובות ובתמיכת מינהל התרבות של משרד התרבות והספורט.

מי שרים ב"שחר"?

חלק מהזמרים הם בעלי הכשרה מוזיקלית מקצועית, ביניהם סטודנטים או בוגרים של לימודי מוזיקה אקדמיים.  אחרים הגיעו למקהלה עם ידע חלקי או בסיסי בלבד, ובמהלך השירה במקהלה השתלמו, למדו פיתוח קול, והרחיבו את השכלתם והיכרותם עם מוזיקה.  יש זמרים אשר צברו נסיון משמעותי במקהלות ילדים ונוער איכותיות, ואחרים שהגיעו ל"שחר" ללא כל ניסיון בשירת מקהלה. יש ביניהם צעירים מאוד - חיילים וסטודנטים למקצועות שונים, וותיקים יותר, בעלי מקצועות מגוונים. מעבר לעניין בביצוע המוזיקה מוצאים הזמרים גם מסגרת חברתית איכותית, מגוונת ומעניינת.

איך מתקבלים למקהלת שחר?

למקהלה מתקבלים מועמדים בגילאים 18-30. דרושה השכלה מוזיקלית בסיסית (ניסיון בנגינה בילדות למשל), כמו גם התאמה קולית. מרבית הזמרים שמצטרפים למקהלה משתלמים ומתפתחים תוך כדי השירה במקהלה. רבים מהם לומדים באופן אישי שיעורי פיתוח קול. עם השנים כל הזמרים משפרים את יכולותיהם, הידע שלהם במוזיקה, היכרות עם סגנונות ונסיון בימתי. חושבים שאתם מתאימים?

יש זמרים מקצועיים בשחר?

השירה בשחר איננה מקצוע, מכיוון שהזמרים אינם מקבלים שכר, אבל יש במקהלה זמרים בעלי הכשרה מקצועית. לכן ניתן למצוא בין זמרי העבר בשחר גם זמרים שהיום מתפרנסים מזמרתם או עוסקים במוזיקה במגוון תחומים מקצועיים..

מה קורה אחרי שעוברים את גיל 30?

ממשיכים לשיר. זמרים ותיקים במקהלה נהנים מן הניסיון שצברו.

מתי מתקיימות החזרות?

החזרות הסדירות מתקיימות בסופי שבוע (בדרך כלל בשבת בערב), על מנת לאפשר גם לאנשים עסוקים מאוד, או חיילים וסטודנטים הלומדים רחוק, להתפנות למקהלה.  לקראת הופעות יתכנו חזרות חריגות בשעות אחרות.

האם כל הזמרים תושבי העיר רחובות?

לא.  החזרות מתקיימות ברחובות, ויש גרעין של זמרים מהעיר, אבל יש זמרים המגיעים מאיזור המרכז כולו, ואפילו מירושלים או מנתניה.