קדיש

ב- 08.09.11 ביצעה מקהלת "שחר" יחד עם "האנסמבל הקולי החדש" את היצירה האורטורית "קדיש – הנני כאן" (“Kaddish – I am Here”) לד"ר לורנס סיגל  (Lawrence Siegel) – מלחין פורה, מנהלו האמנותי של מרכז "טרייסיניום" (“Tricinium”), מנצח ואיש הגות. היצירה, שלוותה בהפקה גדולה, בוצעה ב"יד ושם" בירושלים, בהשתתפות הסולנים מריה ג'טה (סופרן), אדריאנה זאבאלה (מצו-סופרן), תומס קולי (טנור) וג'יימס בון (באריטון), התזמורת הסימפונית ירושלים ראשות השידור ובניצוחו של גיל שוחט. היה זה הביצוע הראשון של היצירה בישראל.

היצירה נכתבה והולחנה על ידי סיגל בעבור מרכז כהן ללימודי השואה במדינת ניו-המפשיר, (Cohen Center for Holocaust Studies at Keene State College, Keene, NH), לכבוד 25 שנות היווסדו, ובוצעה לראשונה באותו המרכז ב-2008. מילות היצירה, הלִבּרית, מורכבות ברובן מעדויות מפי ניצולי שואה שרואיינו על ידי סיגל עצמו. העדויות לוקטו ונערכו על ידי סיגל, נתפרו יחדיו והולחנו לכדי יצירה שלמה, בת חמישה-עשר פרקים. ההלחנה, כמו המילים, מיוחדת ומורכבת; היא שוזרת יחדיו משפטים מוזיקאליים, סולמות שונים ומרובים (סולמות "סטנדרטיים" וגם סולמות של טונים שלמים) ומקצבים חופשיים, כמעט פרוצים. כל המרכיבים המוזיקאליים של היצירה משתנים בהתאם לאופי המשפטים המושרים. ומשום שהפרקים (מלבד שני פרקים) מורכבים מעדויות של אנשים שונים, ההלחנה משתנה ביחד עם המילים. 

סיפוריהם של הניצולים חוזרים אל ילדותם לפני המלחמה בעיירות וערי מולדתם, עוברים אל המלחמה עצמה, משם אל ההגעה ברכבת לאושוויץ ומחנות ההשמדה, ממשיכים לטראומה שאחרי המלחמה ומשם לקדיש מולחן ומרגש. לאחריו, הפרקים האחרונים כמו סוגרים את הפצעים שנפתחו במהלך היצירה: סיפור ההתמודדות עם הכאב והזיכרונות, קבלתם, השלמה עמם ולבסוף קידוש מסוג אחר – קידוש החיים מבעד למילים הפשוטות אך כה משמעותיות: “I am Here! I’ve survived! I am Here!”.
ביצועה של היצירה בישראל היה מיוחד ומלא משמעות, הן בשל מקום ביצועה, בכיכר גטו ורשה ב"יד ושם", והן בשל הקהל שנכח באירוע: המלחין לורנס סיגל, סגל דיפלומטי, אורחי מדינה רשמיים וניצולי שואה ומשפחותיהם. המעמד ריגש את המבצעים, שהעניקו את קולם, נגינתם, כישרונם וליבם לביצוע העצמתי.

בשל ייחודו, האירוע זכה לסיקור תקשורתי נרחב בכמה עיתונים בישראל:

עיתון הארץ 

אתר החדשות של גלי צה"ל 

האתר של ערוץ 7 

ואף לסיקור טלוויזיוני:

לתוכניית הקונצרט:

http://www1.yadvashem.org/yv/he/about/events/pdf/kaddish_program_2011.pdf

 

להקלטת הקונצרט בישראל: